Včeraj smo si ogledali zelo zanimivo razstavo Plečnikovih kelihov in monštranc v Mestnem muzeju. Kustos je poudaril, da Jožetu Plečniku ni bilo do okrasja v cerkvah. Vsak detail v cerkvi bi moral meti liturgično podlago/razlago in tako je tudi sam ustvarjal. Bogastvo in okrasje se ni skladalo z Jezusovimi nauki. Svoje arhitekturne smernice je prelil v kelihe in monštrance. Vsak kos zase je liturgična zgodba npr. Jezusovega rojstva, vstajenja, odrešenja, štirih evangelistov. Pojavljali so se tudi za Plečnika prepoznavni materiali kot je npr. marmor, les in njegove oblike kot je npr. spirala. Priporočamo v ogled.
Izlet društva BPČ-prijave
Izlet bo 9. 11. v Slovensko Istro, Krkavče, Koštabono, roj. kraj Elde Viler. Ogledali si bomo oljarno in prodajalno česna ter še kaj, kosilo v bo na kmečkem turizmu v Dragonji. Prijave zbiramo do 6. 11. na mail drustvobpc@gmail.com ali na tel. št. 031 298 496. Cena izleta je 25 EUR.
Ali je vižmarski tabor res to za kar ga imamo?
V ponedeljek, 30. 9. 2019 je v Knjižnici Šentvid potekala okrogla miza na temo “Ali je vižmarski tabor res to za kar ga imamo?”. Okroglo mizo smo organizirali v sodelovanju s Socialno akademijo in se je zgodil znotraj socialnega tedna, v katerem smo se spraševali “Kdo sem ali kdo smo?”.
Gostje g. Stane Granda, g. Jurij Šilc in g. Jani Škrbinc so izpostavili kar nekaj dilem, ki so prisotne danes glede obeleževanja dogodkov iz časa Zedinjene Slovenije. Alen Salihović je z vprašanji izzval razmišljanje o današnji identiteti Slovenca, o delitvi Slovencev, ki je še vedno prisotna. Dotaknili so se tudi zavrnitve pobude za spomenik piramido kot spomenik državnega pomena in strokovne utemeljitve le te.
Video: Socialna akademijo
Foto: Robert Vurušič
Nedavni komentarji